PES 2015

توسط bazibazauser در اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۴
Item Reviewed

PES 2015

Author
Pro Evolution Soccer 2015 جدیدترین بازی از سری بازی‌های فوتبال PES است که به نوعی رقیب کهنه‌کار بازی FIFA محسوب می‌شود. این بازی مدتی است که به بازار عرضه شده و حال ما با بررسی دقیق آن خواهیم فهمید که آیا کونامی توانسته به موفقیت دست پیدا کند یا خیر.
ورود کونامی با بازی محبوب PES به نسل جدید، تغییرات گسترده‌ای را همراه داشت که این تغییرات ظاهرا زمینه‌ساز موفقیتی نسبی برای این کمپانی بوده است. بعد از یکه تازی EA در سراسر نسل هفتم با بازی فیفا، موقعیتی که PES در نسل ششم به دست آورده بود به کل از بین رفت به گونه‌ای که حتی هواداران دو آتشه این بازی هم به سمت رقیب متمایل شدند. اما کونامی که بازار را از دست رفته می دید، با اعمال تغییرات گسترده و انتقال استودیوی بازی سازی از ژاپن به لندن، امسال یک بازی شایسته و بهتر از سال پیش را روانه‌ی بازار کرد. آیا PES 2015 یک بازی ورزشی موفق بوده است؟
pes-2015-www.bazibaza.ir-51

pes-2015-www.bazibaza.ir-5

در نگاه اول شاهد تغییرات گسترده‌ای در شکل و شمایل منوها هستیم. دسته بندی بخش‌های مختلف به صورت افقی طراحی شده است. منوهای کرکره‌ای که قبلا هم شاهدشان بودیم، در این نسخه با تغییراتی جزئی حاضر شده است. علیرغم طراحی نسبتا زیبای منوها، عملا سرعت دسترسی به بخش‌های مورد نظر تفاوتی با سال‌های قبل نکرده و صرفاً چهره‌ی آن‌ها تغییر کرده است.
استفاده از موتور Fox Engine، دستاوردهای جدید را در بخش گرافیکی به همراه داشته است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به انیمیشن‌های قوی بازیکنان اشاره کرد. انیمیشن های بازی به لطف این موتور، پیشرفت چشمگیری داشته است به طوری که حالا می‌توانیم آن‌ها را با بازی FIFA مقایسه کنیم. با این‌ حال به نظر می رسد طراحی شخصیت‌ها کماکان به سطح مورد نظر نرسیده‌اند، چرا که در مقام قیاس با بازیکنان بازی فیفا و همچنین نسخه ۲۰۱۳ به این نتیجه می رسیم که چهره بازیکنان از جرئیات نسبتاً پائینی برخوردار هستند. کونامی در این بازی از نسخه‌ی بهینه‌تر موتور Fox Engine استفاده کرده است و جای تعجب دارد که چرا از تمام توانایی آن برای PES 2015 بهره نبرده است. در طراحی استادیوم‌ها با جزئیات بیشتری روبرو هستیم و به نظر می رسد که این دستاورد نیز با کمک موتور فاکس امکان پذیر شده است، اما کماکان زیر سایه موتور ignite فیفا قرار دارد. این مسئله به وضوح در تماشاگران و طراحی فنی استادیوم‌ها به چشم می‌خورد.
گیم‌پلی بازی یکی از عوامل مهمی است که در جذابیت بازی اثر مستقیمی دارد . نسخه‌ی ۲۰۱۳ این سری بازگشت خوبی برای این سری بود اما سال گذشته در نسخه‌ی ۲۰۱۴، تقلید واضح از سری FIFA نتوانست آن‌طور که باید و شاید جواب دهد و محصول نهایی تبدیل به یک بازی غیرقابل تحمل شده بود. اما امسال کونامی به خود آمد و گیم‌پلی بازی را به شکل بهینه‌تری پیاده‌سازی کرد تا بتواند اعتماد از دست رفته‌ی مخاطبین خود را باز یابد. به خاطر استفاده از انیمیشن‌های دقیق و پیچیده، سرعت بازی نسبت به سال‌های قبل پایین‌تر آمده تا حس واقعی بودن دیدارهای فوتبال به کاربر منتقل شود. این سرعت واقعی تاثیر بسیار زیادی در گیم‌پلی دارد به طوری که حالا برای رسیدن به دروازه‌ی حریف، نیاز به برنامه‌ریزی و دقت بالا در کنار کارهای تیمی دارید و باید در پاس‌کاری‌هایی که می‌کنید دقت لازم را داشته باشید. در آن سوی میدان حریف شما هم معمولا از همین تاکتیک استفاده می کند، در نتیجه بازی به مجموعه‌ای از پاس‌کاری‌ها بدل می شود که گاهی به علت برتری هوش مصنوعی تا دقایق بسیاری کنترل بازی از دست بازیکن خارج می شود.
pes-2015-www.bazibaza.ir-21

pes-2015-www.bazibaza.ir-2

در خصوص هوش مصنوعی هم مشکلاتی دیده می شود. گاهی شاهد اشتباهات فردی بازیکنان در محوطه جریمه هستیم که باعث گل به خودی شده و این مشکل بیش از آنکه تمهیدی برای افزایش جذابیت بازی باشد، بیشتر ناشی از اشکالات هوش مصنوعی و تداخل آن با جلوه Rag Doll محسوب می شود. به علاوه اشکلات موتور بازی در هنگام محاسبه فیزیک به این معضلات دامن می زند و بعضاً شاهد صحنه‌های نه چندان خوشایندی هستیم که بیشتر به یک فیلم کمدی شبیه است و گیمرهای حرفه ای را تا حد زیادی دچار ناامیدی می‌کند. عکس العمل هوش مصنوعی داور گاهاً عرصه را بر بازیکن تنگ می‌کند. تعداد دفعاتی که داور در مواجهه با یک اتفاق مشابه تصمیمات متفاوتی می گیرد کم نیست. ممکن است با یک تکل مستقیم و از جلو، بازیکن را با کارت قرمز جریمه کند،اما لحظاتی هم هستند که تکل از پشت حریف (کامپیوتر) را نادیده گرفته و حتی خطا نیز اعلام نمی شود. بدین ترتیب حس دوگانه ای در گیمر پدید می آید و ممکن است به نوعی حمایت از هوش مصنوعی توسط داور در ذهن بازیباز تداعی شود.
مشکل دیگر گیم پلی، عدم پاسخگوئی مناسب و به موقع هوش مصنوعی در جریان بازی به خصوص در بخش دفاعی است. همان‌گونه که می‌دانید سیستم‌های متفاوتی در فاز دفاعی وجود دارد که کمابیش می‌توان آن‌ها را در بازی پیاده کرد. این تاکتیک‌ها شامل دفاع منطقه‌ای، پرس منطقه‌ای، یارگیری من تو من و غیره است. ضمناً با فشردن کلیدهای همزمان ضربدر و مربع می‌توان نزدیک‌ترین بازیکن به صحنه را جهت تنگ کردن عرصه بر مهاجمین فراخواند. اما مشکل از آنجا آغاز می‌شود که در مواقع دفاع به خصوص زمانی که مهاجمین حریف در جناحین محوطه جریمه صاحب توپ می شوند عملکرد خارق العاده‌ای از خود به جای می گذارند که این عملکرد را تنها می‌توان از بازیکنانی نظیر رونالدو، مسی، روبن یا سایر سوپر استارهای فوتبال مشاهده کرد. در لحظات اجرای تاکتیک دفاعی در جناحین، عملکرد مدافعین بسیار کمتر از حد انتظار طراحی شده‌اند به گونه که حتی بازیکنان سطح پائین تیم‌های دسته چندم دنیا هم به راحتی از کنار مدافعین تراز اول دنیا عبور می‌کنند بدون اینکه مدافعین بتوانند اثری بر توپ بگذارند. در نتیجه در اکثر مواقع حملات حریف از این مناطق به گل ختم می شود.
pes-2015-www.bazibaza.ir-41

pes-2015-www.bazibaza.ir-4

نتیجه گیری :
در مجموع PES2015 دارای گیم پلی نسبتاً جذابی است و گام دوم از حرکت جدید کونامی محسوب می شود که تلاش کرده به‌ وسیله آن فاصله خود را با رقیب کاهش دهد. با عرضه این بازی کونامی وارد نسل جدیدی از رقابت با EA شده است که شاید در آینده‌ای نه چندان دور بتوانیم تاثیر آن‌را مشاهده کنیم. اما آن‌ چیزی که واضح است، ثمربخش نبودن تلاش‌های کونامی حداقل در این نسخه است. شاید اگر سازندگان اندکی بیشتر برروی گیم پلی بازی تمرکز می‌کردند به نتیجه قابل قبول‌تری دست می‌یافتند. با این‌حال جذابیت‌هایی نسبی تا مدت‌ها می تواند گیمرها را سرگرم خود کند.
واکنــــــش شمــا چیــــست ؟!
جالب بود
300%
بد نبود
300%
جالب نبود
300%

طراحی و توسعه توسط رواسا

/* ]]> */