The Evil Within

توسط bazibazauser در اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۴
بررسی کامل بازی The Evil Within
نیم ساعت اول بازی تقریبا حول محور تریلرهایی می‌گردد که اوایل رونمایی از بازی منتشر شده بود. سباستین برای بررسی محل وقوع حادثه وارد تیمارستان روانی می‌شود و ناخواسته وارد منجلابی می‌شود که خارج شدن از آن خیلی سخت‌ است. دقایق نخستین بازی شیوه‌ی کنترل و مبانی گیم‌پلی را آموزش می‌دهد و ما را با آقای اره برقی به دست آشنا می‌کند؛ موجودی دیوانه‌تر از نمسیس رزیدنت اویل ۳ . کمی می‌گذرد و کم کم بازیکن به سمت و سوی گشت و گذار در محیط سوق داده می‌شود. بخش Survival کمی بیشتر پررنگ می‌شود و جلوتر در کابینی که ظاهرا متعلق به دانشمندی دیوانه است مغزهایی داخل محفظه‌های شیشه‌ای محبوس شده‌اند. مشخص می‌شود که این‌ها پیش‌زمینه‌ای برای ساخت ژل سبز هستند. ماده‌ای که نقش لول آپ برای بازیکن را ایفا می‌کند. کمی بعد سباستین با توهم و خیال داخل تیمارستان روانی بیدار می‌شود. جایی که واقعا شبیه یکی از همان اتاق‌های سیو لعنتی رزیدنت اویل ۴ به نظر می‌رسد، می‌توانید از آن ژل سبز رنگ استفاده کنید تا مقدار کمی بیشتری گلوله برای حمل داشته باشید و یا این که قدرت دویدن خود را افزایش دهید. کم کم بازی از حالت آموزشی خارج می‌شود…evil-within2 کمی جلوتر اولین اشتباه کارخراب ‌کن بازی خودنمایی می‌کند. یک گله دشمن تشنه‌ی خون و بازیکن تک و تنها با لول پایین. اولین فکری که به ذهنش خطور می‌کند این است که حماقت طراح مرحله منجر به هلاکت رسیدن پی در پی او در این قسمت می‌شود تا این که بالاخره پس از گذشت زمانی متوجه می‌شوید که داخل انبار کناری یک اره برقی زنجیره شده وجود دارد که باید از آن برای مقابله با دشمنان استفاده کنید.
the-evil-within-screenshot-www.bazibaza.ir-6

the-evil-within-screenshot-www.bazibaza.ir-6

بزرگترین نوآوری آن زمان رزیدنت اویل ۴ که خواسته یا ناخواسته پله‌های ترقی را برایش طی کرد، ترکیب المان‌های بقا از رزیدنت‌های کلاسیک با عناصر اکشن بود. تفاوت شیطان درون عنصر جدیدی تحت عنوان مخفی‌کاری است که با بقا ترکیب خوبی داده لذا در بازی کمتر پیش می‌آید که اکشن خالص حتی شبیه به رزیدنت اویل ۴ ببینید؛ اولا که تنوع سلاح‌های گرم آن چنان زیاد نیست که بخواهید آتش بازی به پا کنید دوما اگر هم سلاح به درد بخوری به دست بیاورید بازی خصلتش این است که خیلی مهمات نمی‌دهد به همین دلیل دو سه ساعت نخستین بازی را فقط باید آیتم جمع کنید و در بیشتر موارد مواجهه با دشمنان داخل کمدها و یا زیر تخت‌ها و امثال این‌ها مخفی شوید.
the-evil-within-screenshot-www.bazibaza.ir-5

the-evil-within-screenshot-www.bazibaza.ir-5

دشمنان سطوح مختلفی دارند ولی اغلب‌ آن‌ها را زامبی‌های کلاسیک تشکیل می‌دهند که با دو گلوله در سر یا چند عدد بیشتر در تن کشته می‌شوند. هر چند که ضربه‌های Melee و سلاح‌های سرد اکثرا بی‌هدف دنبال می‌شوند و کاری به جز تلف کردن وقت نمی‌کنند. اوج ضعف سباستین در مواجهه با باس‌ها و دشمنان بزرگتر مشخص می‌شود که سباستین در مقابل آن‌ها آسیب پذیری بالایی پیدا می‌کند و اکثر این باس‌ها شیوه‌ی مختلفی برای حمله دارند و برای نابود کردن‌شان استراتژی برنامه‌ریزی شده‌ای را می‌طلبند.
معماها و تله‌ها جزو نوآوری‌های شیطان درون هستند که هر کدام نقاط ضعف و قوت خود را دارند برای مثال تله‌ها در برخی از قسمت‌ها واقعا کاربردی هستند و برای نابود کردن تعداد زیادی از دشمنان انتخاب خوبی هستند ولی در چندین قسمت از بازی به اجبار باید اقدام به تله گذاری در محیط کنید که اولا خیلی وقت بر و خسته کننده هستند و در وحله‌ی بعدی ویژگی کاربردی خود را نیز از دست می‌دهند. برای مثال در یکی از مراحل میانی به اجبار برای حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه فقط در حال برنامه ریزی و اجرا برای استفاده از تله‌ها بودم. این زمان در مقایسه با چک پوینت‌های بازی و فاصله‌ی بین اتاق‌های سیو خیلی زیاد است. در این زمان‌ها بازی بیشتر جنبه‌ی چالشی پیدا می‌کند و شکل و شمایلی مثل Dark Souls پیدا می‌کند.
the-evil-within-screenshot-www.bazibaza.ir-4

the-evil-within-screenshot-www.bazibaza.ir-4

کات‌سین‌های بعضا طولانی یادآور بازی‌های ژاپنی کلاسیک و یا حتی سکانس‌های سینمایی متال گیر ۳ هستند که پشت بند آن ضعف‌های گرافیکی و ایرادهای انجین id Tech 5 به چشم می‌خورند. موتور پایه‌ای که از آن برای ساخت ولفنشتاین نیز استفاده شده بود. هر چند که نقاط قوت آن برای نمایش افکت‌های نور و رنگ‌آمیزی‌های تاریک به چشم می‌خورند. برای تجربه‌ی بازی پیشنهاد می‌کنیم سراغ نسخه‌های کنسولی بروید و یا این که به کلی قید تجربه‌ای عالی از بازی را بزنید. شیطان درون روی پی‌سی به هیچ وجه تجربه‌ای عالی را به ارمغان نمی‌آورد. اول از همه مشکلات افت فریم و بهینه نبودن بازی و سپس قفل بودن آن روی ۳۰ فریم بر ثانیه از مشکلات دامن گیر بازی برای مخاطبان پی‌سی گیمر است.
the-evil-within-screenshot-www.bazibaza.ir-3

the-evil-within-screenshot-www.bazibaza.ir-3

شیطان درون شاید عنوانی درخور اسم رزیدنت اویل‌های کلاسیک باشد اما در دو مورد می‌لنگد؛ اول از همه این بازی آن طور که باید ترسناک نیست و سایه‌ای شبیه به آن چیزی است که ما به نام رزیدنت اویل ۴ می‌شناختیم و در واقع فقط تعریفی جدید از سبک Survival Horror است که با درون مایه‌ی مخفی‌کاری ترکیب شده. از طرفی ایرادهای گرافیکی و طراحی بد برخی مراحل باعث شده‌اند بازی از آن تفکراتی که طرفداران در ذهن خود پروارنده بودند دورتر باشد ولی هنوز هم بازی خوبی است و شاید بتوان گفت پس از «فضای مرده ۲» تنها عنوانی است که در این چند سال حداقل ابهت نام Survival Horror را حفظ کرده است.
واکنــــــش شمــا چیــــست ؟!
جالب بود
300%
بد نبود
300%
جالب نبود
300%

طراحی و توسعه توسط رواسا

/* ]]> */